Do konce roku je nejlepší příležitost k nákupu nemovitostí. Levnější už nebudou

15. 10. 2023
Délka čtení: 4 minuty
Redakce

Oživení hypotečního trhu, ke kterému v posledních měsících došlo, a omezená výstavba bytů se s největší pravděpodobností podepíší na cenách nemovitostí. Ty poletí zanedlouho opět vzhůru.

„Je možné, že dosavadní snížení cen nemovitostí, které se pohybovalo nejčastěji mezi 10 a 15 procenty, se opět začne vracet na původní hodnoty,“ upozorňuje mimo jiné Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select. Data ukazatele Swiss Life Hypoindex jsou vydávána vždy na začátku každého měsíce k pátému pracovnímu dni. Průměrná nabídková sazba hypoték ke konci září činila 6,05 procenta.

Z jakých důvodů k oživení trhu došlo? Za posledních pět měsíců hypotéky již zlevnily o 27 bazických bodů. Úrokové sazby se tím pádem dostaly na úroveň loňského června. Měsíční splátka hypotečního úvěru ve výši 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,05 % p. a. tak klesla o 120 korun na 22 650 korun. Hypoteční splátka se za pět měsíců snížila téměř o 600 korun.

„Klesající úrokové sazby hypotečních úvěrů a skutečnost, že si zájemci o nové bydlení začali pomalu zvykat na úrokové sazby přes 5 %, zapříčinily zvýšený zájem o úvěry na bydlení i v období prázdnin, které jindy bývá spíše útlumové,“ dodává Sýkora. V srpnu byly podle posledních údajů České národní banky (ČNB) poskytnuty nové hypotéky za 10,34 miliardy korun a refinancování dosáhlo 1,96 miliardy korun. Pro srovnání o rok dříve dosáhl objem nově poskytnutých hypoték 7,41 miliardy korun.

Situace na trhu s hypotečními úvěry je velmi silně ovlivňována nastavením úrokových sazeb právě ze strany ČNB. Hypoteční úvěry dál zlevňují, a to už pátý měsíc v řadě, i přesto, že bankovní rada na posledním zasedání 27. září sice základní úrokovou sazbu nezměnila a je dost možné, že zůstane beze změny i po příštím zasedání 2. listopadu.

Očekávaný nárůst ceny

Ekonomicky se tak právě nyní vyplatí si byt koupit než dlouhodobě žít v nájmu. Tvrdí to realitní expert a spoluzakladatel realitního fondu Silverline Real Estate Dan Vaško. Období zlevňování podle něj končí. „Nedomnívám se, že bychom viděli růst do konce roku. Spíše uvidíme postupnou stagnaci cen. Tržní síly jsou relativně vyrovnané a pomalu se vrací poptávka. Na trhu dokonce vidíme, že klesají sazby hypotečních úvěrů. A to docela zajímavě. Nedávno se totiž odehrál zlomový moment, kdy Moneta Money Bank snížila úrokovou sazbu na 4,69 procenta. Podle hypoindexu je průměrná výše hypoteční sazby 5,89 procenta. To už je výrazný skok dolů,“ podotýká.

V současné době se tak nacházíme v poměrně dobrém čase. „Aktuálně jdou na trhu proti sobě dvě síly. Pokud si do konce roku pořídíme nemovitost, tak budeme čelit vysokým úrokovým sazbám na hypotéce. Byt si ale pořídíme za současnou cenu. Pokud ke stejné transakci dojde za rok, tak nákup budeme realizovat za nižší úrokové sazby. Propásneme ale nejlepší příležitost pro výhodnou cenu nemovitosti. Přičemž tento druhý efekt, tedy očekávaný nárůst ceny nemovitosti, je významnější.“

Taktéž mnozí developeři očekávají, že na realitním trhu ještě nějaký čas poroste segment nájemního bydlení a s poklesem úrokových sazeb během příštího roku začnou růst ceny bytů na prodej. Zároveň se ale bude zmenšovat jejich plocha. Standardem pro byt 3+kk bude zhruba 65 metrů čtverečních, říkají ředitel DRFG Real Estate Josef Šilhánek a Sales & Marketing Director divize DRFG Home Martin Nesládek.

Faktor omezené výstavby

Pokles cen nových nemovitostí na českém trhu bude brzdit i další faktor – omezená bytová výstavba. Shodují se na tom odborníci v reakci na srpnové výsledky Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve stavebnictví. Hlavním důvodem pro meziroční pokles zahájené výstavby bytů v srpnu o 23 procent a dokončených bytů o 22 procent je podle nich hlavně nízká výstavba v Praze a Středočeském kraji.

„Je vidět, že developeři stále brzdí a omezují nové projekty i v regionech, které dlouhodobě trpí nedostatečnou nabídkou bytů vedoucí k dřívějšímu prudkému růstu cen,“ uvedl ekonom banky Creditas Petr Dufek. Zahájených i dokončených bytů v srpnu podle statistiků ubylo. Počet bytů, které se začaly stavět, klesl o 23,1 procenta na 3102 a počet bytů, jejichž stavba skončila, se snížil o 21,8 procenta na 2792.

„Osobně očekávám v budoucích deseti letech vyšší růst (u nemovitostí, pozn.) než 20 procent, spíš se kloním k průměrnému růstu 25 až 40 procent. Co ale bude odlišné od poslední dekády, je, že růst cen bude jiný v Praze a Brně a nejbližším okolí a ve zbytku republiky a také v krajských městech, případně v atraktivních větších městech a na venkově,“ odhaduje Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group. Zatím totiž nic nenasvědčuje tomu, že by se měl změnit trend vysídlování venkova, a naopak velká poptávka po migraci do Prahy a velkých měst.

Podobně hovoří i specialista z realitní kanceláře Expresní nemovitosti a Exekuční nemovitosti Radek Hajtol: „Kvůli nižší výstavbě se v příštím roce spotřebitelský koš vyprázdní, takže lze očekávat zvýšenou poptávku po nemovitostech. Do konce roku nastává velmi příhodný čas k nákupu. Lidé si to stále více uvědomují, a proto strmě narůstá počet zákazníků, kteří nás kontaktují, a mají otázky ohledně nákupu.“

Marek Přibil

Naše služby

Reality

Od běžných prodejů, pronájmů přes povinné prodeje v insolvenčních řízení až po dražby.
Reality
Naši klienti naprosto automaticky získávají jeden z nejkvalitnějších právních servisů v ČR.
Právo
Velmi kvalitní odborné finanční poradenství především v oblasti hypoték a úvěrů.
Finance
Díky mediaci dosahujeme velmi dobrých výsledků ve sporech mezi věřiteli a dlužníky.
Mediace
Právní a obchodní sdělení včetně kontaktů na naše jednotlivé společnosti a profesního pojištění naleznete zde>>
IScentrum.cz © 2023-2024, provozuje IScentrum, s.r.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram