V červenci klesl objem hypoték a sazby jsou od loňského srpna nejníže

8. 9. 2023
Délka čtení: 2 minuty
Redakce

V červenci byly hypoteční úvěry poskytnuty za 11,4 miliardy korun, což je o 18 procent méně než v červnu. Meziročně se objem hypoték snížil o čtyři procenta. Skutečně nové hypotéky bez refinancování měly úrokovou sazbu 5,8 procenta, což je nejnižší úroveň od srpna minulého roku.

Zájem o úvěry na bydlení tradičně poklesne mezi červnem a červencem o přibližně pětinu. Je to způsobeno mimo jiné dobou dovolených. Stabilní zájem je u úvěrů bez zástavy, které se využívají převážně na rekonstrukce. Díky znovu spuštění a rozšíření dotačního programu Nová zelená úsporám se počítá v druhé polovině roku s nárůstem zájmu o úvěry na energeticky udržitelné rekonstrukce.

Úrokové sazby se v posledních dvou měsících znovu snižují, což souvisí s postupným klesáním tržních úrokových sazeb. Přesto jsou hypoteční sazby mezi nejvyššími za posledních 20 let, i když v letech 2008 a 2009 dosahovaly také podobně vysokých hodnot. Skutečná reálná úroková sazba, která platí pro hypoteční smlouvy, se liší od cen, které jsou nabízeny. Nabídkové sazby mají obvykle relativně velký rozsah mezi šesti a sedmi procenty.

V poslední době se jejich průměr trochu snížil, ale stále je nad šesti procenty, kde zůstává už asi rok. Tento pozvolný pokles sazeb lze očekávat i v dalších měsících. Banky se snaží získat klienty konkurenčními cenami a osobními slevami. Očekávaný větší pokles sazeb se pravděpodobně uskuteční až v dalším roce.

Naše služby

Reality

Od běžných prodejů, pronájmů přes povinné prodeje v insolvenčních řízení až po dražby.
Reality
Naši klienti naprosto automaticky získávají jeden z nejkvalitnějších právních servisů v ČR.
Právo
Velmi kvalitní odborné finanční poradenství především v oblasti hypoték a úvěrů.
Finance
Díky mediaci dosahujeme velmi dobrých výsledků ve sporech mezi věřiteli a dlužníky.
Mediace
Právní a obchodní sdělení včetně kontaktů na naše jednotlivé společnosti a profesního pojištění naleznete zde>>
IScentrum.cz © 2023-2024, provozuje IScentrum, s.r.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram