Češi si pořizují nemovitosti v Chorvatsku. Chtějí ochránit finance před inflací

18. 10. 2023
Délka čtení: 2 minuty
Redakce

Na dovolenou do Chorvatska už řada Čechů jezdí do svého. V oblastech jako Makarska, Zadar, Šibenik a Pula si pořizují vily, apartmány či domy u Jaderského moře. Hlavním motivem investic ale není v současnosti pouze rekreace, ale též snaha ochránit své finanční prostředky před inflací. Pořízení nemovitostí v Chorvatsku je díky příznivým cenám nadto dostupné a atraktivní.

Apartmán 3+kk v Krušných horách za 14,5 milionu či luxusní chalupa v Jizerských horách za takřka 14 milionů korun. Podobných nabídek je na inzertních portálech spousta. Ovšem takřka za poloviční cenu lze i navzdory inflaci nakoupit nemovitost v Chorvatsku. „Středně velký apartmán se dvěma ložnicemi se dá sehnat už za 150 tisíc eur, tedy asi za 3,7 milionu korun. Dům se dvěma apartmány pak začíná na cenovce 350 tisíc eur,“ řekl Deníku realitní agent Martin Dráb.

Do Chorvatska se lze k tomu dostat pohodlně autem, ceny v místě se příliš neliší od tuzemských a domluvíte se česky. Chorvaté jsou velmi milí, laskaví a přátelští a brzy se tu cítíte jako doma. Vzhledem k teplejšímu podnebí jsou také levnější celkové náklady na energie, zima je mírná. Moře si můžete dosyta užívat od května do října.

I když je z hlediska tuzemských cen pohled na cenovky chorvatských nemovitostí lákavý, jsou tu možná rizika: až 60 procent chorvatských nemovitostí má podle odborníků problémy s dokumentací v katastru, což do procesu nákupu vnáší prvek značné nejistoty. Lze tedy doporučit využít spíše služeb ověřených realitních kanceláří.

Praxe je podle našeho zjištění taková, že klient, který si koupí nemovitost do osobního vlastnictví, zároveň s tím podepíše kupní smlouvu a nemovitost dává stanovenému provozovateli do správy. Provozovatel resortu se o nemovitost stará hlavně v době, kdy v ní nikdo není. Tedy buď ji po dohodě s majitelem nabízí k pronájmu, nebo zajišťuje údržbu. Měsíční náklady vyjdou vlastníka na zhruba 4 tisíce korun.

V poslední době roste současně i zájem o sousední Slovensko, které je na trhu s investičními nemovitostmi nováčkem. Jedním ze zajímavých míst je turistické a lyžařské středisko Tále nacházející se na jižní straně Nízkých Tater. Slovensko se může časem stát atraktivní destinací pro investory hledající stabilní příjmy a zajímavé investiční příležitosti v oblasti apartmánů.

(red)

Naše služby

Reality

Od běžných prodejů, pronájmů přes povinné prodeje v insolvenčních řízení až po dražby.
Reality
Naši klienti naprosto automaticky získávají jeden z nejkvalitnějších právních servisů v ČR.
Právo
Velmi kvalitní odborné finanční poradenství především v oblasti hypoték a úvěrů.
Finance
Díky mediaci dosahujeme velmi dobrých výsledků ve sporech mezi věřiteli a dlužníky.
Mediace
Právní a obchodní sdělení včetně kontaktů na naše jednotlivé společnosti a profesního pojištění naleznete zde>>
IScentrum.cz © 2023-2024, provozuje IScentrum, s.r.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram