Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu. Nemovitost se proto vyplatí koupit právě teď

7. 11. 2023
Délka čtení: 3 minuty
Redakce

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení pro mnohé. Průměrná cena nájmu ve městech se nad pohybuje okolo 300 Kč za 1m², což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

„Je to trhem akceptovaná šílenost, a to z několika důvodů,“ vysvětluje realitní expert Radek Hajtol z IS Centra, což je informačně servisní centrum.

Proč se náklady na bydlení tak rapidně zvyšují? Podle Hajtola jde hned o několik faktorů:

„Nedostatečná bytová výstavba: Trh s bydlením čelí problému nedostatečného množství nových nemovitostí. Omezená nabídka vede ke zvýšení poptávky a následně i cen,“ konstatuje Radek Hajtol, načež doplňuje, že dalším faktorem jsou logicky vysoké úrokové sazby na hypotéky: „Pro ty, kteří uvažují o vlastním bydlení, jsou nyní hypotéky drahým řešením. Vysoké úrokové sazby mohou odradit lidi od kroku směrem k vlastnímu domovu.“

A svoji roli hraje také prodloužená doba života, tudíž demografické změny: „Lidé žijí déle, což vede k tomu, že mladší generace přichází o možnost využít stávající nemovitosti, které drží starší generace,“ poukazuje Radek Hajtol.

Ceny už nižší nebudou

Tento stav nutí přemýšlet o rychlém a efektivním řešení tohoto stávajícího neúnosného problému. Jak uvádí Radek Hajtol, existuje jednoduchá a rychlá možnost, která by mohla přinést úlevu – snížení úrokových sazeb a mírné uvolnění podmínek pro získání hypotečního úvěru. Tím by se mohla otevřít cesta pro ty, kteří uvažují o vlastním bydlení.

Důležité je si uvědomit, že většina lidí, kteří v současnosti hledají nájemní bydlení, zároveň uvažuje o vlastní nemovitosti. S ohledem na vysoké ceny nemovitostí by snížení úrokových sazeb mohlo být klíčem k dostupnějším hypotékám.

„Takže uvážím-li, že ceny nemovitostí meziročně klesly o pouhých cca 10 procent a stagnují, jinými slovy, že nižší už nebudou, chybí lidem už jen peníze na jejich nákup. A to mají v rukou banky a Česká národní banka (ČNB),“ pokračuje Radek Hajtol s tím, že se už veřejné mluví o snížení RPSN (roční procentní sazby nákladů, pozn. red) ze strany samotné ČNB.

„A když k tomu přidáte Sněmovnou pravě prošlý návrh na opětovné zavedení poplatku za předčasné splacení hypotéky – a už víme, že to bude jedno procento, jak prohlásil ministr financí –, tedy návrh, kdy banky budou mít větší jistotu k udržení klienta, lze se objektivně domnívat, že i samy banky budou mít zájem zpřístupnit lepší podmínky k získání hypotečního úvěru. Takže vzniknou opravdu přijatelné podmínky pro zájemce o hypotéky, kterých je už nyní více než dost,“ upozorňuje Radek Hajtol.

Cenu nemovitosti nelze refixovat...

Podle něj se tak již na jaře příštího roku začnou roztáčet kola hypotečního byznysu a s tím spojený i realitní byznys. „A než se kdo naděje, máme tady poptávku, která výrazně převyšuje nabídku – a co se stane? Na to nechť si odpoví každý sám,“ podotýká Radek Hajtol.

Celkově lze velmi přesně předpovědět, že jestliže dojde ke snížení úrokových sazeb a uvolnění podmínek pro získání hypoték, rozpohybují se kola hypotečního a realitního trhu. Poptávka po bydlení převýší nabídku, a to může mít negativní vliv na dostupnost a ceny nemovitostí.

Je tedy důležité jednat rozumně a nečekat na zázrak. Hypotéku lze při správném nastavení refixovat, ale ceny nemovitostí bohužel ne.

Podobně smýšlí i Radek Hajtol: „Faktem je, hypotéku si můžete při správném nastavení refixivat za rok za dva či tři – cenu nemovitosti již bohužel ne. Takže rozumný na nic nečeká, rozumný jedná už nyní.“

Proto je teď ten pravý čas přemýšlet o svém vlastním bydlení a hledat vhodné řešení pro sebe a svou rodinu.

Redakce

Naše služby

Reality

Od běžných prodejů, pronájmů přes povinné prodeje v insolvenčních řízení až po dražby.
Reality
Naši klienti naprosto automaticky získávají jeden z nejkvalitnějších právních servisů v ČR.
Právo
Velmi kvalitní odborné finanční poradenství především v oblasti hypoték a úvěrů.
Finance
Díky mediaci dosahujeme velmi dobrých výsledků ve sporech mezi věřiteli a dlužníky.
Mediace
Právní a obchodní sdělení včetně kontaktů na naše jednotlivé společnosti a profesního pojištění naleznete zde>>
IScentrum.cz © 2023-2024, provozuje IScentrum, s.r.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram